V historii digitálních humanitních věd hrál důležitou roli nejen rychlý rozvoj technologií, které významně ovlivnily postupy a vědecké metody v této oblasti, ale také vznik organizací a infrastruktur.
Milníky v historii digitálních humanitních věd
Na historii digitálních humanitních věd se lze podívat z několika hledisek. Prvním jsou technologie, které významně ovlivnily postupy a vědecké metody v této oblasti. Dalším důležitým hlediskem jsou jednotlivé projekty, které ovlivnily digitální humanitní vědy a jejich další vývoj. Nesporně důležitou oblastí pro vývoj digitálních humanitních věd jsou infrastruktury a instituce, které umožňují komunikaci mezi vědci, kteří se zabývají výzkumem v této oblasti, poskytují přístup k úložištím dat, organizují konference a často také nabízejí vzdělávací materiály.
-
1949
Roberto Busa a Index Thomisticus
Zatímco existuje celá řada milníků, které formovaly vývoj Digitálních humanitních věd, za prvotní projekt v této oblasti se považuje snaha jezuity Roberta Busy, který ve spolupráci s IBM použil počítačovou technologii k analýze spisů Tomáše Akvinského a vytvořil tzv. Index Thomisticus, tedy databáze, která lemmatizuje celé dílo Tomáše Akvinského a souvisejících autorů. Tato událost je pokládána za první „Digital Humanities“ projekt.
-
1950´s
Nástup technologie OCR (optical character recognition)
Počátek rozšířeného vývoje OCR (optické rozpoznávání znaků), přestože patent na něj získal ve 20. letech 20. století rakouský inženýr Gustav Tauschek.
-
1963
Počátek GIS
Roger Tomlinson, který je označován jako „otec GIS“, vytvořil a vyvinul první GIS pro použití v Kanadské pozemkové inventuře na počátku 60. let.
-
1966
První časopis o použití počítačů v humanitních vědách
Časopis Computers and the Humanities založil Joseph Raben jako první periodikum v oblasti aplikace počítačových metod v humanitních vědách.
-
1966
První zmínka o termínu Humanities Computing
Jedna z prvních zmínek o termínu „Humanities Computing“ (předchůdce termínu Digital Humanities) v článku v časopise Computers and the Humanities.
-
1970
První konference v oblasti Humanities computing
První konference Association for Literary and Linguistic Computing (od roku 2011 Evropská asociace pro digitální humanitní vědy) se koná na univerzitě v Cambridge.
-
1978
Založení Association for Computers and Humanities
Asociace pro počítače a humanitní vědy byla založena jako fórum pro výzkum, diskuse a technické průzkumy v oblasti humanitních věd.
-
1980
Dokončen Index Thomisticus
Po třiceti letech práce dokončil Roberto Busa své dílo Index Thomisticus.
-
1986
Vytvořen jazyk SGML
SGML (Standard Generalized Markup Language), který byl převzat z generalizovaného značkovacího jazyka IBM (GML) a byl schválen a publikován v říjnu jako ISO 8879: 1986.
-
1987
Spuštění projektu Perseus
Spuštění digitální knihovny Perseus, jednoho z raných projektů v oblasti DH, do kterého přispěly archivy, speciální sbírky, knihovny a muzea fotografiemi a texty.
-
1989
World Wide Web
Vytvořen World Wide Web (WWW) od Tim Berners-Lee, původně vyvinutý pro sdílení informací mezi vědci na univerzitách a výzkumných ústavech po celém světě.
-
1990
Projekt Rosetti Archive
Jerome McGann začíná svou práci na Rossettiho archivu, edici všech faksimilií a přepsaných rukopisů, obrazů a publikací malíře a básníka Danteho Gabriela Rossettiho.
-
1996
První koncept jazyka XML
Byl vytvořen první koncept jazyka XML (Extensible Markup Language). XML byl navržen pro snadnou implementaci a interoperabilitu s SGML i HTML.
-
1998
První Digital Humanities konference
První společná konference ALLC a ACH se konala v roce 1989 na univerzitě v Torontu, z níž se později stala každoroční konference ADHO.
-
1999
The Women writers project
Na webu je publikován Women Writers Project, dlouhodobý výzkumný projekt věnovaný spisovatelkám z pre-viktoriánské éry, který využívá kódování TEI.
-
2000
Představen koncept Distant reading
Franco Moretti představuje koncept vzdáleného čtení v článku Conjectures on World Literature.
-
2001
Založena Wikipedia
Wikipedia, online encyklopedie založená na modelu editovatelného obsahu, kde může kdokoli s přístupem na internet psát a provádět změny záznamů.
-
2004
Spuštěn projekt Google Books
Zahájení projektu Google Books, ve kterém Google naskenoval, převedl na text pomocí OCR a uložil do své digitální databáze miliony knih poskytnutých vydavateli, autory a knihovnami.
-
2001
První použití termínu Digital Humanities
Termín Digital Humanities je představen v publikaci: The New Companion to Digital Humanities od Johna Unswortha.
-
2006
Založen ERIC (European Research Infrastructure Consortium)
Založení společnosti ERIC (European Research Infrastructure Consortium), z níž se později stala DARIAH, organizace, která slouží k poskytování služeb výzkumným komunitám v oblasti digitálních humanitních věd.
-
2008
První prototyp projektu Europeana
Byl spuštěn prototyp Evropské sítě digitálních knihoven, která byla předchůdcem Europeany, webového portálu s více než 10 miliony kulturních a vědeckých artefaktů z evropských kulturních institucí.
-
2011
První projekty v oblasti kulturní analytiky
Culturomics- “Science” publikuje práci Ereze Liebermana Aidena a Jeana-Baptiste Michela na téma „Culturomics“, kde popisují koncept kvantitativní analýzy digitalizovaných textů za účelem studia kulturních fenoménů.
-
2011
Projekt Selfie City
Představení Manovichova Selfie City, ve kterém analyzuje a vizualizuje tisíce selfie fotek z pěti globálních měst a zkoumá, jak se lidé prostřednictvím fotografií představují v sociálních médiích. Manovichova práce je zásadní pro oblast kulturní analytiky.
-
2017
Založení CzADH (České asociace pro digitální humanitní vědy)
Oficiální založení České asociace digitálních humanitních věd (CzADH) spojující více než 30 výzkumných pracovníků a několik dalších institucí zapojených do výzkumu digitálních humanitních věd.