Chcete se naučit pracovat s daty, nebo se zdokonalit v některé z metod digitálního výzkumu? Prohlédněte si nabídku MOOC a dalších dostupných Online kurzů.

MOOC a online kurzy

Pokud si chcete prohloubit znalosti či získat konkrétní počítačové dovednosti v oblasti digitálních humanitních věd, k dispozici jsou desítky volně přístupných online vzdělávacích aktivit, jak ve formě MOOC nebo velmi povedených tutoriálů. Níže najdete odkazy na zajímavé a užitečné online vzdělávací aktivity.

Programming Historian

Asi nejrozsáhlejším zdrojem je web Programming historian, který se zaměřuje na výuku digitálních nástrojů právě pro humanitní vědy. Tutoriály i lekce jsou rozděleny do několika oblastí jako je práce s texty, prostorovými daty, či vizualizace dat. Na webu najdete desítky lekcí zaměřených buď na metody nebo konkrétní program nebo jazyk.

PŘEJÍT NA WEB

DARIAH Teach

#dariahTeach je platforma pro otevřené vzdělávací zdroje (OER) pro pedagogy a studenty humanitních věd, která se zaměřuje na vzdělávání napříč spektrem oborů. Mezi kurzy najdete například kurz TEI, Design Thinking nebo Storytelling, či práci s prostorovými daty. 

PŘEJÍT NA WEB

Introduction to Digital Humanities (edX)

Tento MOOC je výborným kurzem, která připravila Harvardská Univerzita. Profesoři a výzkumníci na praktických příkladech představují jednotlivé výpočetní metody jako třeba textová analýza, Text encoding nebo použití prostorových dat. 

Přejít na kurz

Code Academy

Code Academy je ideálním místem, kde se pomocí tutoriálů můžete zdokonalit v celé řadě programovacích jazyků jako jsou například Python, Java, ale i R nebo HTML. Tutoriály najdete také k tématům jako Data Science nebo tvorba webů. 

PŘEJÍT NA WEB

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info