CEDRR talk: "Challenges of interactive mapping of Western-European heresy (1000-1150)"

• 17. května 2023
  • B2.12, Arna Nováka 1

Projekt DISSINET zve na oficiální spuštění a prezentaci nové interaktivní mapové aplikace, která představuje nejúplnější soubor dat o raných případech hereze v západní Evropě v letech 1000-1150, sestavený z původních latinských pramenů. Tvorbu aplikace a její obtíže představí Lida Hinz-Wieczorek z Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani. Stručný popisek od Lidie, na co se můžete těšit (ať už online, nebo přímo v B2.12).

"Kolem roku 1000 došlo v západoevropských pramenech k náhlému nárůstu popisů případů hereze. Zasaženy jí byly zejména oblasti dnešní Francie, Beneluxu a Lombardie. Tento tisíciletý nárůst disidentských hnutí byl dlouho předmětem ostrých vědeckých sporů a badatelé se o jejich původu a povaze dlouhá léta přeli. Jejich studium bohužel ztěžuje častá lakoničnost pramenů a jejich různorodý obsah, což znesnadňuje interpretaci či klasifikaci. Problémem je také jejich umístění na mapu, a to vzhledem k často nepřesné lokalizaci nebo jejich četnosti či výskytu nového disentu na stejném místě po desítkách let. Nově vytvořená interaktivní mapa a soubor dat o raných případech kacířství na Západě, cca 1000-1150, sestavená z původních latinských pramenů, může být cenným informačním nástrojem o disentu tohoto období. Během přednášky bude mapa a datová sada poprvé představena širšímu publiku. Popíšu také proces přípravy mapy a samozřejmě to, jak se v ní orientovat a jaké badatelské možnosti otevírá."

Lidia Hinz-Wieczorek je doktorandkou na katedře historie Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani. Vystudovala historii a francouzskou literaturu a jazyk a její hlavní badatelské zájmy se soustřeďují kolem středověké hereze, eucharistické kontroverze a středověké francouzské literatury.

Načítám mapu…