CEDRR talk: "Discussion on Big Data and Network Research in the Traditional Historiography of the Portuguese Colonial Empire"

• 13. dubna 2022
    10:00

Online diskuze s Dr. Agata Bloch (Historický ústav Polské akademie věd) a Dr. Demival Vasques Filho (Leibniz Institute for European History, Německo) se uskuteční prostřednictvím odkazu ZOOM uvedeného výše.

Abstrakt autorů:

Tento projekt využívá historická „velká data“ extrahovaná pomocí nejmodernějších algoritmů strojového učení k rekonstrukci a modelování velkých sociálních sítí portugalského impéria. S využitím tak bohatých historických dat a inovativních metod si klade za cíl poskytnout komplexní přehled procesů posilování institucionálních a místních elit v Brazílii a dalších portugalských koloniích v Atlantiku od Obnovy rodu Braganza v roce 1640 po nezávislost Brazílie v roce 1822.

Druhým cílem tohoto projektu je spojit dvě moderní interpretace portugalského impéria: důležitou roli kolonií a agenturu obyčejných lidí, kteří nebyli součástí elity. Naší hypotézou je, že mnozí z nich – běloši, černoši, domorodci, cikáni a autochtonci, ženy a muži, katolíci i nekatolíci, svobodní i zotročení – aktivně přispěli k utváření pravidel a politik brazilských a západoafrických koloniálních prostorů. Studie přesahuje historický mainstream založený na atlantické elitě a ukazuje, jak menší neelitní skupiny a místní sítě formovaly kontinent zdola.

Navrhovaný projekt navazuje na předchozí spolupráci mezi Dr. Agata Bloch (Historický ústav Polské akademie věd), Dr. Demival Vasques Filho (Leibnizův institut pro evropské dějiny, Německo) a Dr. Michał Bojanowski (Kozminski University, Polsko). Výsledkem této spolupráce je unikátní soubor síťových dat sestávající z téměř 170 000 dokumentů administrativní korespondence portugalského impéria z let 1640 až 1822. Tyto dopisy, které tvoří náš datový soubor, zasílané do az Portugalska, nabízejí obrovský potenciál pro vytváření historie zdola nahoru díky jejich široké škále témat.