Computing the Past: Computational approaches to the dynamics of cultures and societies

Digitalizované datové soubory a nové výpočetní metody otevírají nové cesty pro studium lidské minulosti. Během několika posledních desetiletí se ambice prozkoumat tyto nové cesty objevily v mnoha oblastech humanitních a sociálních věd, které se týkají dynamiky lidských kultur a společností. Byli jsme svědky vzniku nových specializovaných podoborů, jako je výpočetní archeologie, digitální historie nebo digitální literární studia, abychom jmenovali alespoň některé, s vlastními konferencemi, workshopy a publikačními místy. Se vznikem těchto nových subdisciplín se však zdá, že disciplinární rozdělení stále brání lepší integraci znalostí.

Hlavní ambicí tohoto workshopu je pomoci překonat toto omezení tím, že nabídne příležitost pro výzkumníky z různých oborů zabývajících se lidskou minulostí setkat se u jednoho stolu. Věříme, že společný zájem o výpočetní metody a digitální datové soubory je ideálním předpokladem pro podnětnou konverzaci, která by mohla vést k vzájemnému obohacení. Workshop věnuje zvláštní pozornost historickému prostředí starověkého Středomoří (AM).

Jako široce studované historické prostředí je AM také oblastí, ve které se výpočetním přístupům daří v mnoha podoborech. Akce vyvrcholí panelovou diskusí s několika odborníky na historii AM – včetně hlavních řečníků – s názvem „Computing the Ancient Mediterranean“. Doufáme, že diskuse pomůže identifikovat nejdůležitější problémy, které obecně brání studiu minulosti v digitálním věku.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info