Using computer-based text analysis to understand individuals, groups, and cultures

• 25. dubna 2022
  •  MFF UK, Malostranské nám. 25, 4. patro, místnost S1

Přednášející:

James W. Pennebaker (University of Texas at Austin, USA)

Analýzou způsobů, jakými lidé používají zájmena, předložky a další téměř neviditelná funkční slova, je možné lépe porozumět jejich základním sociálním, osobnostním a psychologickým procesům. Na základě desítek experimentů a rozsáhlých studií sociálních médií vypozorovat souvislost používání určitých slov se změnami postavení a vedení, klamáním, stresem, styly myšlení, sociálními vazbami a dalšími stavy v průběhu času. Pennebaker představí poslední výzkumy, která se věnují sledování jazykových změn lidí, v kontextu COVIDu, kulturních hnutí spojených s nacionalismem a polarizací a jazyka vůdců s úmyslem jít do války. Budou diskutovány výhody a nevýhody používání sociálně psychologického přístupu založeného na metodách textové analýzy.

O přednášejícím:

James W. Pennebaker je profesorem psychologie na univerzitě v Texasu. Jeho raný výzkum se zaměřil na způsoby, jak může psaní o emocionálních otřesech zlepšit duševní a fyzické zdraví lidí. Poslední dvě desetiletí úzce spolupracoval s výzkumníky v oblasti informatiky, lingvistiky, komunikace a dalších oborů, aby pochopil, jak přirozený jazyk může odrážet psychologický stav. Publikoval přes 300 vědeckých článků a 10 knih. Patří mezi nejcitovanější sociální vědce na světě a je držitelem několika národních i mezinárodních vědeckých ocenění.

*** Přednáška proběhne jak v prezenční podobě tak prostřednictvím platformy ZOOM. Pro informace, jak se připojit ke streamované přednášce a link na online přednáškukontaktujte: sevcikova@ufal.mff.cuni.cz ***

Načítám mapu…