Mapy ve výzkumu holokaustu
Prostor spolu s časem představuje základní rámec lidského bytí, v němž člověk vnímá další kategorie svého života. V prostoru se odehrává veškeré přírodní i společenské dění, představuje tedy určitý průnik mezi přírodovědnými a společenskovědními disciplínami. Právě prostorová data jsou něčím naprosto základním ve výzkumu holokaustu, mj. proto, že holokaust byl prostorovou událostí. Pojďme se podívat na několik aplikací, které zkoumají dějiny holokaustu v městském prostoru.
Aplikace a celkový projekt je realizovaný Dokumentačním archivem rakouského odboje, který má detailní databází obětí holokaustu – jedná se o dlouholetou jmennou dokumentaci osudů Židů z Vídně a celého Rakouska. Historici zkoumali kartotéky, transportní listiny a další prameny rozptýlené po celé Evropě. Tato data poté výzkumníci vložili do mapy – jedná se o současnou mapu Vídně. V mapě např. najdeme informace o konkrétních domech se židovskými obyvateli, poslední známé adresy obětí a také fotografie lidí a budov. Uživatelé tak mají možnost dozvědět se více o osudech pronásledovaných lidí a historii Vídně. Na projektu se podílí také řada škol.
Rozsáhlá digitální databáze a interaktivní mapa nabízí pohled do historie varšavského ghetta během druhé světové války. Projekt vznikl pod vedením Centra pro výzkum holokaustu v Polsku a jeho hlavním cílem je poskytovat přístup k historickým záznamům o lidech, událostech a místech souvisejících s ghettem. Databáze obsahuje více než 110 000 záznamů o osobách, místech, událostech a dalších zdrojích. Varšavské ghetto bylo největší ghetto v okupované Evropě. Po druhé světové válce bylo ghetto zastavěno paneláky. Dnes najdeme na území ghetta řadu památníků a muzeum POLIN. V databázi se nachází velké množství dat – mj. plán ghetta, informace o konkrétních místech a událostech odboje.
Aplikaci MemoMap Praha vytvořil Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR jako službu českého uzlu Evropské infrastruktury pro výzkum holokaustu (EHRI). Projekt je zaměřen na mapování osudů židovských obyvatel během druhé světové války. Aplikaci lze stáhnout do mobilního zařízení a vydat se s ní na procházku Prahou. Prostřednictvím digitální mapy je možné zkoumat, kde Židé žili, z jakých míst byli deportováni a kde se nacházely zakázané či významné lokality spojené s jejich perzekucí. Aplikace je vhodná pro výzkumníky zabývající se dějinami holokaustu, ale i pro širokou veřejnost – lze ji využít také jako vzdělávací nástroj ve školách.