Magenta
Magenta, projekt vyvinutý v rámci Google Brain Team v roce 2016, je pravděpodobně nejznámějším systémem pro autonomní generování hudby, který je založený na symbolické reprezentaci dat (MIDI). Svou první melodii o délce 90 sekund složil v tomtéž roce. Projekt se zaměřuje na výzkum strojového učení nejen v oblasti hudby, ale také designu. Magenta je vhodná i pro vizuální umělce, větší část ale tvoří modely a nástroje právě pro hudebníky. Cílem projektu je vytvářet nástroje, které umožní hudebníkům produkovat kvalitní a přesvědčivý umělecký obsah. Uživatelé mají možnost si software upravovat a přizpůsobovat podle vlastních potřeb. Vývojáři software navíc neustále vylepšují a přidávají nové funkce a nastavení. Magenta pro každý model poskytuje tzv. softwarový balíček, který je naučený na velkém množství MIDI souborů. Díky těmto vyškoleným modelům mohou uživatelé okamžitě vytvářet hudbu. Magenta používá open source knihovnu pro strojové učení TensorFlow. Přelomovým rokem pro projekt se stal rok 2018, kdy Magenta začala poskytovat interaktivnější dema i v JavaScriptu (předtím v Pythonu) a vytvořila také Magenta Studio – sadu hudebních nástrojů pro jeden z nejpoužívanějších DAW programů, Ableton Live. Tyto nástroje, které umí například generovat melodie, bicí nebo je kombinovat na základě existujících záznamů, tak uživatelům usnadnily práci spojenou s kompozicí hudby, nahráváním, ale také postprodukcí. Kromě toho zvládnou také upravit rytmické stopy, aby zněly víc „reálně“, nebo vytvořit bicí přímo k vymyšlené basové lince nebo melodii. Základem všech nástrojů projektu byly nejprve rekurentní neuronové sítě, v roce 2018 je však nahradil model Music Transformer, který využívá konvoluční neuronové sítě SAN a MusicVAE.
AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist)
V roce 2016 vznikl také další AI startup v oblasti hudební produkce a distribuce - AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist). Projekt je zaměřený na klasickou hudbu a uživatelům pomáhá tvořit personalizované skladby či soundtracky. Používá algoritmy hlubokého učení a umělé inteligence. Jako vstupní data pro trénink sítě zvolila firma AIVA Technologies klasická díla nejznámějších autorů, jako je Mozart, Beethoven nebo Bach. Systém analyzoval bezmála 30 000 skladeb autorů od baroka až po 20. století. První hudební kompozici pro sóla piana vytvořila AIVA v roce 2016, od té doby vydala další dvě alba. V roce 2017 byla AIVA společností SACEM oficiálně uznaná jako první virtuální skladatel.
Další úspěch projekt slavil v roce 2017, kdy byl společně se startupem Virtelio vybraný ke spolupráci s Evropským filmovým trhem v Berlíně. AIVA je známá také díky svému počinu s názvem AIVA/Dvořák: From the Future World. Na základě 115 Dvořákových skladeb AIVA dokomponovala nedokončený fragment díla Antonína Dvořáka nalezený v Českém muzeu hudby. To pro ni nebyl snadný úkol, protože jak zmínil spoluautor projektu Richard Stiebitz, Dvořákova hudba není tak předvídatelná jako jiná. Samotné komponování jí zabralo týden, zpracování 115 opusů asi měsíc. Výsledkem je nová skladba o třech větách, která je podle Stiebitze majestátní a vyvolává emoce. Poslechněte si, jak tato skladba zní v podání orchestru PKF – Prague Philharmonia.