DH_BUDAPEST_2022 & DARIAH DAYS

• 23. – 25. listopadu 2022
  • Eötvös Loránd University Faculty of Arts
    Budapest, Múzeum krt. 4/a, 1088 Hungria

Katedra digitálních humanitních věd na Univerzitě Eötvöse Loránda (ELTE.DH) pořádá již 3. ročník konference, která se bude konat v Budapešti ve dnech 23.-25. listopadu 2022 - ve spolupráci s DARIAH. 1. konference DH_BUDAPEST zkoumala současný stav výzkumu v oblasti digitálních humanitních věd obecně, přičemž 2. konference si zachovala užší zaměření na teorie a praxi distančního čtení. Letošní ročník DH_BUDAPEST_2022 si klade za cíl prozkoumat téma sítí a networkingu.

Síť jako metafora je v humanitních vědách již dlouhou dobu nástrojem konceptualizace jevů, avšak s nastupující dostupností digitálních a digitalizovaných datových souborů se stala také nástrojem kvantitativní analýzy a vizualizace dat. V současné době se pojmy síť a síťování široce používají ve výzkumu souvisejícím s humanitními vědami, a to od zkoumání sémantických struktur přes cirkulaci myšlenek, lidí a artefaktů až po vzorce spolupráce institucí. Výzkumníci dále nastolili v humanitních vědách nové otázky sebereflexe týkající se epistemologických důvodů a důsledků používání nástrojů a technik vyvinutých v přírodních vědách.

TÉMATA KONFERENCE:
  • propojování dat a databází;
  • Sémantické sítě a využití sémantického webu;
  • Výzkumné skupiny a vazby v oblasti digitálních humanitních věd;
  • Vizualizace dat ve vědeckém výzkumu;
  • Perspektivy síťové analýzy v humanitních vědách;
  • Teoretické přístupy k sítím a síťování.

WEB KONFERENCE

Načítám mapu…