01 // Digitální obrat v humanitních vědách
V této přednášce se dozvíte něco o historii Digitálních humanitních věd, o klíčových projektech, které určovaly směr vývoje této vědní oblasti a institucích, které umožňují jejich rozvoj a fungování v Česku i ve světě. Přednáška také představí, co takzvaný "digitální obrat" znamenal pro humanitní vědy a jak se promítl na metodách a postupech ve výzkumu.
02 // Digitalizace a zdroje digitálních dat
DIgitální a digitalizovaná data jsou klíčovým materiálem pro výzkum v Digitálních humanitních vědách. Jejich velká část pochází právě z digitalizovaných textových, obrazových nebo jiných materiálů. Tato lekce nabídne pohled do procesu digitalizace.
03 // Získávání a čištění digitálních dat
V této přednášce se dozvíte jednak jak získat (scrapovat) data z digitálních zdrojů - tedy hlavně webových stránek, databází a sociálních sítí - a jak je posléze čistit pomocí několika základních technik.
04 // Metadata
Obsahem a hlavním tématem této přednášky jsou metadata, která jsou klíčovým prvkem pro správné fungování databází, a následnou práci s daty nejen v digitální podobě.
05 // Textová data
Obsahem této lekce je kvantitativní zpracování textu. Na jejím konci byste měli mít povědomí o metodě distant reading, zpracování přirozeného jazyka a jeho aplikacích, korpusové lingvistice, zdrojích textových dat a korpusů, metodách získávání textových dat, dostupných nástrojích pro práci s korpusy a základní textovou analýzu. Býhodou bude, když se před přednáškou seznámíte se základním prostředím nástroje Voyant tools.
06 // Obrazová data
Předmětem této přednášky jsou obrazová data. Dozvíte se jak funguje počítačové zpracování obrazových dat, jeho využití v oblasti kulturního dědictví, a možnosti výzkumu, které přináší Kulturní analytika.
07 // Prostorová data
Tato lekce seznámí studenty se základy kartografie a geoinformatiky. Její součástí bude také malá praktická ukázka práce s mapami v softwaru QGIS.
08 // Zvuková data
Předmětem přednášky je zpracování audio signálů se zaměřením na hudbu. Dozvíte se, co lze detekovat v hudebním signálu a jak lze matematiku a programování spojit s hudbou a koncovými uživateli. Přednáška se mj. bude zabývat následujícími tématy:
09// Síťová analýza
Hlavním tématem této lekce je síťová analýza. V předtočené přednášce se dozvíte, jaké jsou základní prvky sítí, kde všude můžeme nalézt sítě, a jak se tvoří data pro síťovou analýzu. V praktickém semináři si vyzkoušíte vizualizaci sítí pomocí nástroje GraphCommons.
10 // Vizualizace dat
Vizualizace dat je jednou z nejdůležitějších oblastí zpracování dat. Může sloužit nejen k jejich prezentaci, ale také při samotné analýze dat. Tato lekce představí hlavní principy vizualizace dat a nástroje, které ji umožňují.
11 // Publikování dat
V přednášce se dozvíte proč je to vůbec důležité a jak to zapadá do moderních trendů současné vědy. Řekneme si, kde publikace v rámci tzv. životního cyklu dat stojí a proč je na ni nutné myslet již od začátku tvorby konkrétních dat.
12 // Archivace a ukládání dat
Přednáška představí základní principy archivace a ukládání dat a některé nástroje, které se používají při jejich dlouhodobé ochraně.