Spatial Turn - humanitní vědy se obrací k mapám
Zatímco v celé řadě přírodních věd je použití prostorových dat jednou ze základních metod, v humanitních vědách (kromě archeologie) byla práce s mapami spíše výjimkou. Podle některých vědců nastal obrat k místu a prostoru (označovaný jako Spatial Turn) až v osmdesátých letech 20. století. Postupně se rozšířil také do oblasti literárních věd a dalších humanitních oborů.
Jedním z impulzů byla postupná globalizace a také technologický pokrok v oblasti geografie a kartografie. Vývoj geografických informačních systémů i jejich nástup v sociálních a humanitních vědách otevřel možnost zcela nového náhledu na problémy ve vztahu k místu a prostoru. Díky snadné dostupnosti aplikací a softwaru pro geokódování, digitální mapování a další práci s prostorovými daty, vzniká celá řada zajímavých projektů i v oborech jako jsou historie, literární vědy či religionistika.
Deep maps - víc než mapy
Protože každý předmět zkoumání je více či méně svázán s určitým místem (historická událost, sociologický nebo literární jev), je pro humanitní vědce velmi zajímavý koncept takzvaných Deep maps. Jedná se o mapy obsahující vedle fyzicko-geografických charakteristik celou řadu dalších vrstev. V jedné mapě mohou sledovat jak hospodářské poměry, socioekonomické a demografické ukazatele, tak například i literární díla, která o místě referují, archeologické nálezy z dané lokality nebo tradice a folklorní zvyky, utvářející identitu místa, což vědcům pomáhá nacházet zajímavé souvislosti.
Výborným příkladem takového projektu je tzv. World map z Harvard University. Interaktivní mapa světa slouží vědcům jako výzkumný nástroj. Obsahuje tisíce datasetů a mapových vrstev z různých oblastí. Kromě demografických údajů (počet a hustota obyvatel, porodnost nebo migrace) umožňují zkoumat například vzdálenost konkrétních oblastí od vodních zdrojů, proměnu jejich zemědělského využití, nebo klimatické podmínky. K dispozici jsou také desítky historických mapových podkladů přizpůsobených prostředí ArcGIS, například mapa Ruského impéria z 19. století či Velké Británie v době římské říše a celá řada tematických map (mapa trasy Hedvábné stezky a Hadriánova valu nebo mapa historických dat z censu). Pomocí GIS rozhraní lze z dat vytvářet a přidávat své vlastní vrstvy a rozšiřovat tak projekt interaktivního atlasu světa.